Prethodnog vikenda, u prelijepom ambijentu hotela „Monti“ na Igmanu, poduzetnici sa područja općine Novi Grad Sarajevo imali su priliku za umrežavanje i razvoj vještina tokom dvodnevnog seta radionica „Poduzetnička sinergija“.
Ove radionice organizovane su okviru projekta „Lokalno partnerstvo za aktivaciju i integraciju nezaposlenih na tržište rada“ koga provodi Općina Novi Grad Sarajevo, kao nosilac Projekta u saradnji sa partnerskim institucijama i organizacijama iz Lokalnog partnerstva za zapošljavanje Novi Grad Sarajevo. Ovaj projekat finansijski podržava Evropska unija, a realizuje Međunarodna organizacija rada (MOR), u okviru projekta “Podrška Evropske unije lokalnim partnerstvima za zapošljavanje – Faza II (LEP II)”.
Inicijator i organizator događaja, Udruženje trenera CEFE BiH nastojalo je kroz niz interaktivnih radionica i prezentacija, ponuditi poduzetnicima korisne i praktične alate i smjernice iz oblasti marketinga, finansija i bankarskih usluga, kao i osnova fotografije i vještina javnog nastupa i drugih vještina potrebnih za samousavršavanje i unaprjeđenje poslovanja. Sve ove radionice za cilj su imale poboljšanje vještina i znanja sudionika o dostupnim P2P (peer to peer) uslugama i proizvodima, kao i vanjskim poslovnim uslugama.
Radionice su pored spoljnih eksperata vodili i neki od podržanih poduzetnika i to:
- Lajla Ćesko, vlasnica Agencije za promociju „THE VOICE“ – Radionica: Govor koji ostavlja trag – Tajne sigurnog javnog nastupa;
- Maja Čvoro, vlasnica Psihoterapeutskog savjetovališta „HOLOS“ – Radionica: Moć svjesnosti – vaša prva firma ste vi;
- Dennis de Silva, vlasnik frizerskih salona i proizvođač preparata za njegu kose „Denny d’ Silva – Hair Care“ – Radionica: Stvaranjem navika i discipline do većih ciljeva i boljeg poduzetništva;
- Maja Topčagić, vlasnica fotografkog studija “MAJA TOPCAGIC” – Radionica: Osnovi fotografije;
- Alem Husejnović, vlasnik marketinške agencije Biznis Market – Radionica: Marketing za startape.
Podržanim poduzetnicima je na ovaj način pružena prilika da podijele i predstave svoja znanja, vještine, te proizvode i usluge drugim učesnicim, kao i da se dodatno umreže i povežu.
Povratne informacije učesnika bile su izuzetno pozitivne, te su naglasili da im je učešće u ovim radionicama bilo korisno i inspirativno.
Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Novi Grad Sarajevo jedno je od 20 uspostavljenih u zemlji u okviru projekta “Podrška Evropske unije lokalnim partnerstvima za zapošljavanje – Faza II” (LEP II), koji Evropska unija finansira s 4 miliona eura, a provodi Međunarodna organizacija rada (ILO). Ovaj projekat ima za cilj da doprinese poboljšanju prilika za zapošljavanje u lokalnim zajednicama, dajući podršku razvoju lokalnih partnerstava za zapošljavanje kao partnerski uspostavljenih mehanizama za tržište rada koji osiguravaju pristup formalnom zapošljavanju na lokalnom nivou. Za više informacija o projektu LEP II, posjetite www.partnerstvo.ba i kanale društvenih mreža (Instagram, Facebook, Twitter i YouTube).